Każda organizacja działa zgodnie z jakimiś normami – zewnętrznymi, takimi jak obowiązujące przepisy prawa, regulacje czy wewnętrznymi wynikającymi z dobrych praktyk, z procedur i przepisów firmy. Rozszerza się też lista zachowań, które nie są tolerowane w środowisku profesjonalnym, w pracy. Cały obszar związany z tym co jest w porządku, a co nie jest porządku stale się rozwija, rozszerza. Pojawiają się nowe narzędzia do monitorowania tego obszaru. Z drugiej strony są takie sytuacje w pracy, które od zawsze nie były w porządku, nie były tolerowane, jednak ludzie z różnych powodów nic z nimi nie robili. Bo na przykład nie wiedzieli, że mogą. Bo na przykład nie mieli narzędzi ku temu i bali się, że stracą pracę. Bo na przykład obwiniali siebie za to co się dzieje i nie byli świadomi tego, że problem, z którym się mierzą jest powszechny.
Dzisiaj często słyszymy o mobbingu, o dyskryminacji, o wykluczeniu, o wypaleniu zawodowym. O chorobach psychicznych, które są związane z pracą, która jest coraz trudniejsza. Firmy wychodzą temu naprzeciw i wdrażają różnego typu praktyki, inicjatywy. Zakładają zespoły, które zajmują się np. diversity, inclusion, o których przeczytasz tutaj w poście o Diversity i Inclusion. Natomiast to nie zmienia faktu, że te sytuacje mimo wszystko dalej występują. A jeżeli występują to musimy mieć narzędzia do tego, żeby móc coś z nimi zrobić. I tu właśnie pojawia się temat Whistleblowing.
Spis treści
ToggleCzym jest Whistleblowing?
Budujesz dom. Pierwsze co robisz jak już masz jakiś pomysł, wyobrażenie tego, gdzie i jak chcesz mieszkać, no to idziesz do architekta. Tym architektem w kontekście powstawania produktu cyfrowego jest UX Designer. To jest osoba, która pomoże Ci zaprojektować plan poszczególnych pięter, tego gdzie jest jakie pomieszczenie, jakie funkcje są w tych pomieszczeniach dostępne. W aplikacji webowej to mogą być podstrony, a w mobilnej ekrany. UX Designer zaprojektuje więc w jakim pomieszczeniu mamy łóżko (funkcja spania w domu), prysznic (funkcja kąpieli) czy z jakiego pomieszczenia dostaniemy się do kuchni. Ponieważ rozmawiamy o kwestiach kompletnie wirtualnych, to UX Designer będzie chciał nam przedstawić koncept nad którym pracuje, tak żebyśmy mogli sobie łatwiej wyobrazić jak ten produkt końcowy może wyglądać. I tutaj będzie posługiwał się takimi narzędziami jak wireframe’y. To są takie bardzo proste, czarno-białe ekrany aplikacji. Służą temu, żebyśmy mogli zrozumieć co na jakim ekranie, jaka funkcjonalność, jaka informacja będzie dla użytkownika dostępna. Następnie w procesie najczęściej pojawia się potrzeba tego, żeby jeszcze dokładniej zobrazować to, jak użytkownik końcowy będzie wchodził w interakcję z systemem. Do tego wykorzystuje się mockupy. To już są takie wizualizacje poszczególnych ekranów, poszczególnych podstron, w które można wejść, kliknąć. Najczęściej są w nich predefiniowane jakieś proste operacje, funkcjonalności. Np. są trzy scenariusze, które możemy w takich mockupach wykonać. Przejść z tego ekranu na ten. Zamówić produkt w aplikacji zakupowej w ramach testowego scenariusza etc. Mockupy zawierają już jakieś elementy graficzne, kolorystykę naszej przyszłej aplikacji, więc łatwiej nam sobie wyobrazić ten produkt końcowy.
No i na tym etapie w przypadku budowy domu zapraszamy już bardzo często projektanta wnętrz. Jeżeli chodzi o produkt cyfrowy będzie to UI Designer. Osoba odpowiadająca za interface, za design aplikacji, systemu. Czyli to jak poszczególne assety wyglądają, gdzie są rozmieszczone na ekranie, jakie elementy mamy na każdym z ekranów dostępne. Oczywiście w praktyce najczęściej będzie to jedna i to sama osoba, która po prostu ma kompetencje w obu tych obszarach.
Jak działać w ramach Whistleblowing?
Przede wszystkim pierwsze co trzeba zrobić, to porozmawiać z kimś zaufanym. To może być psycholog, to może być psycholog organizacyjny, kolega z zespołu albo Twój przyjaciel. Taka osoba pomoże Ci na spokojnie ocenić sytuację oferując spojrzenie z boku. Jeśli rzeczywiście znajdujesz się w sytuacji, którą należy zgłosić, rozmowa z odpowiednią osobą pomoże Ci rozwiać wątpliwości. Jeśli werdyktem jest, że w takiej sytuacji jesteś, zgłoszenie po prostu musi zostać wykonane. Jak? Firmy różnie to organizują. Jednak ważne, aby cały proces był w 100% anonimowy. Czasem to nadal będzie fizyczna skrzynka gdzieś w biurze, do której wrzucamy odpowiednie pismo. Częściej jednak będzie to proces cyfrowy, gdzie uzupełniamy anonimowy formularz na odpowiedniej stronie.
Na potrzeby tego artykułu ważne jest to, że mamy zewnętrznego dostawcę. Daje on nam gotowe elementy do budowy fundamentu, na którym później możemy osadzać naszą aplikację czy nasz budynek. Alternatywą dla tego rozwiązania jest on premise, czyli ta ścieżka, w której decydujemy się samemu stworzyć fundament i zajmować się jego utrzymaniem. Czyli jak to się w świecie IT zwykło mawiać, trzymamy to rozwiązanie u siebie na serwerze w piwnicy.
Czy zgłaszać nieprawidłowości w ramach Whistleblowing?
Nie obawiaj się, dlatego że tkwienie długo w takiej sytuacji nigdy nie przyniesie Ci nic dobrego. I jeżeli się okaże że firma coś z tym zrobi to super. Będziesz się cieszyć z tego, że to zrobiłeś. Niestety nawet w dzisiejszych czasach, tak dużej świadomości, nagłaśniania tego typu spraw nadal może się okazać, że jest to sytuacja bez wyjścia w tej organizacji. Dlatego, że na przykład osoba, której ta sytuacja dotyczy, jest solidnie umocowana w firmie. No niestety, takie rzeczy nadal się mogą dziać. Ale wtedy to co trzeba zrobić, to zmienić firmę jak najszybciej.
Specjaliści zajmujący się tym obszarem to Backend Developerzy czy Backend Inżynierowie. Będą obsługiwać takie technologie, języki programowania jak Java Script, w ostatnim czasie bardzo bardzo popularny, jak JAVA, jak Ruby, jak C#, jak Go Lang, jak Python. Oczywiście jest ich znacznie więcej.
Obejrzyj film: