BizMentor

Mimo że jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, że takie zjawisko jak mobbing może występować, to kiedy już nas dotyka i znajdujemy się w takiej sytuacji, to w zasadzie rzadko wiemy co z tym zrobić. Niestety często nie podejmujemy żadnych działań. Męczymy się, dusimy to w sobie, aż kiedyś po często roku czy dwóch powiemy przyjacielowi, przyjaciółce, może komuś w firmie. Bardzo często decydujemy się na zmianę pracy. Nie chcemy podejmować walki, bo ta sytuacja nas po prostu przerasta. Co też często wynika z tego, że byliśmy ofiarą mobbingu tak długo, że już po prostu nie mamy siły z tym walczyć.

Czym jest mobbing?

Jest to taki zestaw działań wymierzonych w konkretną osobę, które mają na celu spowodować, żeby ta osoba czuła się niechciana, wykluczona z organizacji. Są to działania polegające na długotrwałym, ciągłym nękaniu, zastraszaniu. Co bardzo często powoduje już nie tylko uczucie wykluczenia, ale np. obniżony nastrój. To z kolei często prowadzi do depresji, do stanów lękowych czy napadów lęku. Często mobbing nie będzie się dział pomiędzy dwiema osobami ze skrajnie odległych od siebie zespołów, a raczej w najbliższym otoczeniu, w zespole. Bardzo często, jeśli już wystąpi, będzie dotyczył relacji pomiędzy pracownikiem, a przełożonym, co jest dodatkowym utrudnieniem. Dlatego że w organizacjach występuje hierarchiczność, więc pracownik będzie czuł się skrępowany. W jaki sposób miałby zgłosić, że jego bezpośredni przełożony stosuje takie praktyki? Ludzie się zwykle boją, obawiają się tego co się może stać. Czują się z tym bardzo niekomfortowo. Czasem nie są też pewni tego co się dzieje. Ciężko im zdiagnozować, że rzeczywiście padają ofiarą mobbingu. U osoby zastraszonej ciężko szukać pewności siebie i obiektywnej oceny sytuacji.

Co zrobić, jeśli podejrzewasz, że padasz ofiarą mobbingu?

Dlatego jeżeli nie jesteś pewien, ale czujesz, że możesz być ofiarą mobbingu to przede wszystkim najpierw z kimś porozmawiaj. Porozmawiaj z kimś zaufanym w pracy, poza pracą, ze swoim przyjacielem, przyjaciółką, udaj się do terapeuty, do coacha. Porozmawiaj o tym, po prostu odbij Twoje myśli. Przedstaw sytuację jak najbardziej obiektywnie i sprawdź z kimś, kto zaoferuje Ci to obiektywne spojrzenie na to, co się dzieje. Czy rzeczywiście nie jesteś ofiarą mobbingu? Jeżeli jesteś lub czujesz, że może tak być, skorzystaj z programu whistleblowing, o którym w szczegółach przeczytasz w artykule “System Whistleblowing w miejscu pracy – co to? | BizMentor”. I po prostu zgłoś taką nieprawidłowość. Organizacja ma obowiązek się tym zająć, ma obowiązek zrobić z tym porządek. Oczywiście zawsze występuje czynnik ludzki, pojawiają się niedoskonałości w procesie. Dlatego nie będę Cię oszukiwał, ta sytuacja może do Ciebie wrócić. Jednak jeżeli ten program jest dobrze zaprojektowany, to tak się nie stanie, a prawdopodobnie, jeżeli dana osoba jest agresorem i stosuje podobne praktyki na innych pracownikach, to takich zgłoszeń będzie więcej. Możesz tego być po prostu nieświadomy. Jeżeli pracujesz w większej organizacji, no to sprawa jest trochę łatwiejsza, dlatego że taki program praktycznie na pewno jest w organizacji wdrożony. W ten czy inny sposób możesz takie zgłoszenie zrobić. Gorzej jeżeli to mała firma, mała organizacja, gdzie pracujesz na przykład z apodyktycznym właścicielem. No bo komu coś takiego zgłosić? Prawdopodobnie możliwość rozwiązania tej sytuacji jest bliska zeru, także jeżeli jesteś pracownikiem małej firmy, małej organizacji i nie widzisz kompletnie szansy na to, żeby coś się zmieniło, żeby z kimś o tym porozmawiać i coś zrobić, nie czekaj i poszukaj nowej pracy. Zmień organizację. Przy składaniu wypowiedzenia zaoferuj swój feedback, na przykład zespołowi HR. Opowiedz o tym, co się w firmie dzieje. Tak, żeby pomóc innym osobom, które później w tej organizacji mogą się w podobnej sytuacji znaleźć.

Obejrzyj film:

About Przemysław Koper
Avatar photo

Przemysław Koper

W 2014 aplikowałem do Travelex na stanowisko Kasjera Walutowego. Na spotkaniu rekrutacyjnym obecny Prezes Euronetu zaproponował mi stanowisko Team Leadera.

W 2022 dołączyłem do Espeo Sofware, a rok później przejąłem stery firmy jako Prezes Zarządu. Jako lider i hiring manager pracuję już od blisko 10 lat. W tym czasie zrekrutowałem ponad 30 osób na stanowiska i specjalistyczne i liderskie.

Brałem udział w dziesiątkach procesów rekrutacyjnych i setkach spotkań z kandydatami. Zarówno w dużych, jak i małych firmach oraz tych nastawionych na intensywny rozwój, jak i odwrotnie – na stabilność i optymalizację.

Od 2 lat prowadzę program edukacyjny BizMentor, gdzie regularnie rozmawiam z ludźmi szukającymi pracy czy budującymi swoją pozycję na rynku.

Od wielu lat należę do społeczności C-level, jestem w ciągłym, stałym kontakcie z zarządami, managerami, liderami z innych firm, z którymi regularnie wymieniam się wiedzą i informacją. I to daje mi szerokie, kompleksowe rozumienie rynku.

I dokładnie tym się z Tobą dzielę w kursie. Przepis na sekretny sos, ponad 2h konkretnych informacji od kuchni, których nie znajdziesz nigdzie indziej!
poprzedni artykuł
następny artykuł