BizMentor

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jaka forma pracy jest lepsza – praca w korporacji czy w małej firmie? Ja miałem okazję pracować zarówno w dwóch małych firmach, jak i w trzech korporacjach. Dziś chciałbym rozwiać pewne mity związane z pracą w obu tych środowiskach.

Mity związane z pracą w korporacji:

Mit 1: Pewność zatrudnienia w korporacji — z korporacji nie zwalniają

Wielu uważa, że praca w korporacji gwarantuje pewność zatrudnienia. Zakłada się, że duże firmy są odporne na niekorzystne zmiany na rynku, nawet w czasach kryzysu. Jednak ostatnie wydarzenia, takie jak zwolnienia w Amazonie, Google czy Microsoft, obalają ten mit. W rzeczywistości, małe firmy szybciej reagują na zmiany na rynku, zwalniając pracowników w przypadku niepowodzeń. Informacje o zwolnieniach w małych firmach szybko się rozchodzą, co często prowadzi do przekonania, że praca w takich przedsiębiorstwach jest niestabilna. W korporacjach podejmowanie decyzji dotyczących zwolnień jest zwykle bardziej skomplikowane i czasochłonne, jednak po pewnym czasie również prowadzi do masowych redukcji etatów. W obecnych czasach możemy zaobserwować ten scenariusz. Za kilka miesięcy jednak prawdopodobnie zapomnimy o masowych zwolnieniach, ponieważ korporacje zaczną ponownie zatrudniać, budując w naszym umyśle wizerunek stabilnego pracodawcy.

Mit 2: Pewność zatrudnienia w korporacji — umowa o pracę w korporacji

Pracując w korporacji, częściej spotkamy się z umową o pracę, co może sugerować większą stabilność zatrudnienia. W rzeczywistości niezależnie od rodzaju umowy, firma zawsze może zdecydować o zwolnieniu pracownika. W niektórych przypadkach umowa o pracę może zapewnić nieco dłuższe utrzymanie w miejscu pracy. Jednak kiedy intencją pracodawcy jest zwolnienie pracownika, rodzaj umowy nie ma większego znaczenia.

Mit 3: Ścieżka rozwoju w korporacji i jej wpływ na faktyczne doświadczenie zawodowe

Praca w korporacji sugeruje idealnie wyznaczoną ścieżkę rozwoju, gdzie osiągnięcie konkretnego celu prowadzi do awansu zawodowego. Wydaje się, że w ten sposób rozwijamy swoje umiejętności, co ułatwi znalezienie pracy w przyszłości. Jednak prawda jest zupełnie inna. Pracując w małej firmie, w tym samym czasie możemy zdobyć trzykrotnie większe doświadczenie. Rozwój i zdobyte kompetencje mają znaczenie. Ważne jest, czy faktycznie posiadamy doświadczenie i umiejętności potrzebne do rozwiązywania problemów, o których rozmawiamy z rekruterem i później z managerem. Na początkowych etapach rekrutacji doświadczenie zdobyte w korporacji może przyciągać uwagę, ale podczas rozmów z przyszłym liderem liczy się nasza wartość jako kandydata na stanowisko, niezależnie od tego, czy pracowaliśmy wcześniej w małej firmie, czy w korporacji.

Specjaliści zajmujący się tym obszarem to Backend Developerzy czy Backend Inżynierowie. Będą obsługiwać takie technologie, języki programowania jak Java Script, w ostatnim czasie bardzo bardzo popularny, jak JAVA, jak Ruby, jak C#, jak Go Lang, jak Python. Oczywiście jest ich znacznie więcej.

Mit 4: Brak wpływu na organizację w korporacji

Często uważa się, że pracując w korporacji, jesteśmy tylko trybikami w wielkiej maszynie, nie mając wpływu na organizację. To przekonanie jest błędne. Jeśli jesteśmy proaktywni, nie boimy się dzielenia się pomysłami, wdrażania projektów i oferowania rozwiązań, możemy wpływać na organizację, niezależnie od jej wielkości. W większych firmach mamy możliwości realizacji większych projektów ze względu na ich skalę i budżety. Wymaga to czasem dodatkowych starań i dotarcia do osób decyzyjnych, ale nagroda może być znacznie większa. Jeśli naprawdę mamy w sobie pasję, energię i chęć zmiany i rozwoju firmy, niezależnie od jej wielkości, możemy to osiągnąć.

Korzyści płynące z pracy w dużej organizacji/korporacji

Zorganizowane procesy i operacje

Praca w dużej organizacji ma również swoje korzyści. Statystycznie duże firmy mają dobrze zorganizowane procesy i operacje, nie są tak obciążone, aby każdy pracownik pracował na skraju wydolności. Zapewniają pewne rezerwy, uwzględniając urlopy i nieobecności pracowników. Dłuższy cykl podejmowania decyzji może zapewnić więcej czasu i przestrzeni do realizacji naszej pracy.

Większe budżety, rozwój i mobilność

Przewaga większych budżetów w korporacji oznacza możliwość realizacji większych projektów. Struktura korporacji również daje większe możliwości awansu, ze względu na swoją rozległość. W małej firmie możemy szybko osiągnąć pewien poziom kariery, ale wkrótce może okazać się, że awans jest niemożliwy, chyba że prześcigniemy dyrektora lub nawet prezesa. W dużych organizacjach struktura daje niemal nieograniczone możliwości rozwoju. Dodatkowo, pracując w dużym przedsiębiorstwie, łatwiej jest przenieść się do innego miasta, kraju lub działu. Wiele firm ułatwia swoim pracownikom relokację w ramach swojego międzynarodowego biznesu, co może wiązać się ze wspaniałymi możliwościami podróży. Praca w korporacji ułatwia również uzyskanie kredytu w banku, ponieważ banki mają większe zaufanie do znanych, rozpoznawalnych organizacji, co może wpływać na postrzeganie naszego zatrudnienia przez analityków podczas starania się o kredyt.

Mity związane z pracą w małej firmie:

Mit 1: Rodzinna atmosfera

Powszechne jest przekonanie, że praca w małej firmie zapewnia przyjemną, rodzinną atmosferę. Przede wszystkim jeśli zaczynasz odczuwać taką atmosferę i uważasz ją za dobrą, to może być pierwszy krok do zatrzymania się w rozwoju zawodowym. Poza tym w wielu małych firmach atmosfera jest raczej nerwowa ze względu na dużą reaktywność na sytuację na rynku czy małą poduszkę finansową.

Mit 2: Chaos i bałagan

Drugi mit związany z pracą w małej firmie to przekonanie o chaosie i bałaganie. Częściowo to prawda, że wiele małych firm jest nieuporządkowanych, ale to zależy od liderów. Na przykład, jako osoba odpowiedzialna za organizację, wchodzę do firmy i mapuję procesy, tworzę dokumentację i uporządkowuję je. Firma, w której pracuję ma świetnie poukładane procesy w zakresie onboardingu. Zaczynając pracę wiesz co będziesz robić przez kolejne miesiące, jakie szkolenia przejdziesz, jakie są oczekiwania, gdzie znajdziesz odpowiednie informacje. Moje doświadczenia pokazują, że to zależy od obecności kogoś, kto ma determinację i misję organizowania firmy.

Mit 3: Niepewność zatrudnienia i wynagrodzenia

Niepewność zatrudnienia i kwestie finansowe w małej firmie w dużej mierze zależą od nas samych. Jeśli dostarczamy wartość dla organizacji jako część naszego zespołu, dla naszego przełożonego i całej firmy, to naprawdę nie ma powodu do obaw o zatrudnienie. W małych organizacjach można wiele nauczyć się dzięki bliskiemu kontaktowi z osobami decyzyjnymi i zarządem. Pracując dla małej firmy, wiedziałem doskonale, co dzieje się w spółce.

W małej firmie można zawsze dogadać się w kwestii wynagrodzenia. Istnieją firmy, które bardziej trzymają się ustalonych cykli podwyżek, a są też takie, które są bardziej elastyczne. Ja zauważyłem, że zwykle otrzymywałem większe podwyżki, pracując w małych firmach niż w korporacjach. Ponadto, jeśli z jakiegoś powodu jestem niezadowolony z wynagrodzenia między cyklami podwyżek, zawsze mogę otworzyć rozmowę na ten temat. Jednak w korporacji jest to znacznie trudniejsze.

Korzyści płynące z pracy w małej firmie:

Dynamika i tempo zmian

Praca w małej firmie niesie ze sobą pewne korzyści, które warto uwzględnić. Przede wszystkim, można dostrzec duże tempo zmian i dynamiczną naturę pracy. Praca w takim środowisku wymaga intensywności i szybkiego działania, ale jednocześnie daje możliwość zdobycia wielu cennych doświadczeń. Szeroki zakres obowiązków, z którym się stykamy, przyczynia się również do rozwoju umiejętności związanych z efektywną organizacją pracy. 

Nauka asertywności

Właśnie dlatego, że w małych firma praca wiąże się często z dużą dynamiką i zmianami, a my musimy być w stanie dostarczać wyniki w krótkim czasie, uczymy się asertywności i wyznaczania granic. Ludzie często próbują przypisywać nam kolejne zadania, ale my musimy nauczyć się odmawiać: “Nie mogę teraz tym się zająć. Mam już mnóstwo zadań i muszę się na nich skupić”. W dużych korporacjach jest to znacznie trudniejsze, a wykazanie się taką asertywności wymaga większego wysiłku.

Łatwiej jest wywalczyć podwyżkę

W małej firmie rzeczywiście łatwiej jest o podwyżkę, zwłaszcza jeśli dostarczasz wartość. Jeżeli jesteś przekonany, że wnosisz coś wartościowego dla firmy i wykonujesz dobrą pracę, masz większą szansę na otrzymanie podwyżki. W takiej sytuacji możesz pójść do swojego szefa i porozmawiać na ten temat. W małej firmie istnieje większe prawdopodobieństwo, że taka podwyżka zostanie rozważona. Natomiast w większych firmach często usłyszysz, że “obecnie nie mamy budżetu na to, porozmawiajmy o tym pod koniec roku”. Tego rodzaju odpowiedź może budzić frustrację, szczególnie jeśli czujesz, że na podwyżkę zasługujesz. Mimo to zawsze warto walczyć o swoje. Jeśli jeszcze nie czytałeś wpisu, w którym przedstawiam konkretne rady i moje doświadczenia dotyczące walki o podwyżkę, serdecznie zapraszam do przeczytania.

Obejrzyj film:

About Przemysław Koper
Avatar photo

Przemysław Koper

W 2014 aplikowałem do Travelex na stanowisko Kasjera Walutowego. Na spotkaniu rekrutacyjnym obecny Prezes Euronetu zaproponował mi stanowisko Team Leadera.

W 2022 dołączyłem do Espeo Sofware, a rok później przejąłem stery firmy jako Prezes Zarządu. Jako lider i hiring manager pracuję już od blisko 10 lat. W tym czasie zrekrutowałem ponad 30 osób na stanowiska i specjalistyczne i liderskie.

Brałem udział w dziesiątkach procesów rekrutacyjnych i setkach spotkań z kandydatami. Zarówno w dużych, jak i małych firmach oraz tych nastawionych na intensywny rozwój, jak i odwrotnie – na stabilność i optymalizację.

Od 2 lat prowadzę program edukacyjny BizMentor, gdzie regularnie rozmawiam z ludźmi szukającymi pracy czy budującymi swoją pozycję na rynku.

Od wielu lat należę do społeczności C-level, jestem w ciągłym, stałym kontakcie z zarządami, managerami, liderami z innych firm, z którymi regularnie wymieniam się wiedzą i informacją. I to daje mi szerokie, kompleksowe rozumienie rynku.

I dokładnie tym się z Tobą dzielę w kursie. Przepis na sekretny sos, ponad 2h konkretnych informacji od kuchni, których nie znajdziesz nigdzie indziej!
poprzedni artykuł
następny artykuł