BizMentor

IT

Portfel w Web3. Jak działa wallet, z czego się składa, jakie są rodzaje portfeli?

Jeśli jesteś zainteresowany kryptowalutami i tematyką Web3, na pewno słyszałeś o portfelach. Ale co to takiego właściwie jest? Jakie są rodzaje portfeli, jak działa wallet i z czego się składa? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym poście.

Czym jest portfel w świecie Web3?

Podstawową ideą sieci blockchainowych jest ustalanie własności. Mając jakąś wartość, blockchain działa w taki sposób, że nieustannie próbuje ustalić, kto jest jej właścicielem. Aby powiązać daną wartość, na przykład kryptowalutę, z konkretnym użytkownikiem, czyli właścicielem tej kryptowaluty, potrzebujemy właśnie portfela. Portfel to nie skrzynka na Twoje kryptowaluty, ale raczej identyfikator uprawniający Cię do dostępu do danej wartości. Portfel przypomina login i hasło do banku, czyli to, co pozwala Ci na dostęp do przestrzeni, w której Twoja wartość jest przechowywana. Dzięki temu możesz łatwo i bezpiecznie zarządzać swoimi kryptowalutami oraz dokonywać transakcji.

Z czego składa się portfel?

Portfel kryptowalutowy składa się z dwóch kluczy: klucza publicznego i prywatnego, które pozwalają na przechowywanie i przesyłanie kryptowalut. Aby łatwiej było Ci zrozumieć, czym różnią się te klucze, posłużę się analogią domu.

Klucz publiczny jest jak adres domu — pozwala na sprawdzenie, czy kryptowaluty znajdują się w danym miejscu. Natomiast klucz prywatny działa jak klucz do drzwi i daje właścicielowi dostęp do jego środków. To ważne, aby nie stracić klucza prywatnego, ponieważ może to prowadzić do utraty kryptowalut.

Jak założyć portfel kryptowalut? Oto kilka sposobów!

Jeśli chcesz zacząć inwestować w kryptowaluty, pierwszym krokiem jest założenie portfela. Zacząć należy od stworzenia klucza prywatnego, na bazie którego tworzymy później klucz publiczny. Istnieje wiele aplikacji na rynku, które pozwalają na samodzielne stworzenie portfela, ale można też skorzystać z usług pośredników, takich jak krypto kantory czy giełdy. Najpopularniejszymi z nich są Binance czy Coinbase.

Tego typu serwisy kuszą użytkowników wygodą, ponieważ umożliwiają łatwe założenie portfela oraz wygenerowanie klucza prywatnego. Oprócz tego oferują opcję mieszania kryptowalut i walut tradycyjnych, co pozwala na przechowywanie Bitcoina, Etheru, dolara czy euro w jednym miejscu. Dzięki temu możliwe jest dowolne ich wymienianie i handlowanie na tym samym koncie, na przykład zamiana euro na Ether lub Bitcoina.

Warto jednak pamiętać, że korzystając z krypto giełd, de facto nie otrzymujemy dostępu do klucza prywatnego, a jedynie założonego konta w aplikacji. Często też płacimy dodatkowe opłaty za korzystanie z takich usług.

Jeśli jednak zależy nam na większej niezależności i bezpieczeństwie, warto rozważyć założenie portfela w aplikacji MetaMask lub skorzystanie z usług polskiego startupu Ramp, który oferuje bardzo fajne rozwiązania.

Pamiętaj, że każdy portfel to tylko identyfikator, a nie konkretna osoba. Możemy mieć wiele portfeli i przetransferować wartości z jednego do drugiego w dość prosty sposób. Ważne jest więc, by wybrać sposób przechowywania kryptowalut, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i preferencjom.

Specjaliści zajmujący się tym obszarem to Backend Developerzy czy Backend Inżynierowie. Będą obsługiwać takie technologie, języki programowania jak Java Script, w ostatnim czasie bardzo popularny, jak JAVA, jak Ruby, jak C#, jak Go Lang, jak Python. Oczywiście jest ich znacznie więcej.

Jakie są rodzaje portfeli kryptowalut?

W świecie kryptowalut i Web3 istnieją dwa główne rodzaje portfeli: cold i hot. Portfele cold powinny być używane do przechowywania dużych sum pieniędzy, jako zabezpieczenie na przyszłość. Zwykle przechowuje się je offline, na dobrze zabezpieczonym pendrive, aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa. Są one przeznaczone dla osób, które nie obracają swoimi środkami zbyt często. Portfel hot, z drugiej strony, jest portfelem bieżącym, służącym do codziennych transakcji. Zazwyczaj jest to portfel, z którym mamy duże ryzyko związane z częstym obracaniem środkami. Może to być na przykład portfel na jednej z krypto giełd. Portfel cold jest do tego przeznaczony, aby tam przenosić środki w momencie, kiedy osiągają one już dużą wartość. W ten sposób zapewniamy, że są one bezpiecznie schowane w przestrzeni, do której mamy ograniczony dostęp.

Obejrzyj film:

About Przemysław Koper
Avatar photo

Przemysław Koper

W 2014 aplikowałem do Travelex na stanowisko Kasjera Walutowego. Na spotkaniu rekrutacyjnym obecny Prezes Euronetu zaproponował mi stanowisko Team Leadera.

W 2022 dołączyłem do Espeo Sofware, a rok później przejąłem stery firmy jako Prezes Zarządu. Jako lider i hiring manager pracuję już od blisko 10 lat. W tym czasie zrekrutowałem ponad 30 osób na stanowiska i specjalistyczne i liderskie.

Brałem udział w dziesiątkach procesów rekrutacyjnych i setkach spotkań z kandydatami. Zarówno w dużych, jak i małych firmach oraz tych nastawionych na intensywny rozwój, jak i odwrotnie – na stabilność i optymalizację.

Od 2 lat prowadzę program edukacyjny BizMentor, gdzie regularnie rozmawiam z ludźmi szukającymi pracy czy budującymi swoją pozycję na rynku.

Od wielu lat należę do społeczności C-level, jestem w ciągłym, stałym kontakcie z zarządami, managerami, liderami z innych firm, z którymi regularnie wymieniam się wiedzą i informacją. I to daje mi szerokie, kompleksowe rozumienie rynku.

I dokładnie tym się z Tobą dzielę w kursie. Przepis na sekretny sos, ponad 2h konkretnych informacji od kuchni, których nie znajdziesz nigdzie indziej!
poprzedni artykuł
następny artykuł