BizMentor

IT

Czym różni się PoC od Prototypu od MVP? Proof of Concept, Minimum Viable Product – różnice

Budowanie dobrych produktów cyfrowych to połączenie innowacyjności i chęci podążania za sprawdzonymi metodami tworzenia oprogramowania. Proof of Concept (POC), Prototyp i Minimum Viable Product (MVP) pomagają przetestować pomysł na produkt, przed inwestycją większego budżetu.

Jakie są fazy rozwoju produktu cyfrowego, a także jakie różnice między POC, Prototypem i MVP?

Czym jest PoC, Prototyp i MVP?

Proof of concept — POC — to metoda testowania poprawności założeń z docelowymi użytkownikami i sprawdzania nie tylko czy pomysł jest technicznie wykonalny, ale także czy ma szansę przynieść oczekiwany efekt biznesowy.

Prototyp — Prototyp określa ogólny „kształt” pomysłu – (np. wygląd, scenariusz użytkowania, dostępne interakcje użytkownika z systemem).

Minimal Viable Product — MVP — to w pełni działająca wersja produktu, ale zawierająca tylko podstawowe funkcje, które pozwalają zebrać wstępne opinie użytkowników.

Fazy rozwoju produktu cyfrowego

Patrząc na rozwój produktu w pełnej jego rozciągłości, faz mamy wiele. Budowanie produktu cyfrowego rozpoczyna się od Proof of Concept, dalej występuje Prototyp i MVP. Po MVP mamy pierwszą finalną wersję produktu i wszystkie kolejne jego iteracje. 

Proof of Concept

Proof of Concept jest w tym sensie pierwszym, najwcześniejszym szkicem projektu. Odpowiada na następujące pytania: Czy produkt da się w ogóle wdrożyć? Czy w ramach budżetów firmy, w ramach dostępnych rozwiązań mamy wszystko, czego potrzebujemy, żeby taki produkt wykonać? Czy jest na ten produkt rynek? Zadając takie pytania, uzyskujemy bardzo wstępny feedback, jeszcze zanim w ogóle przekażemy naszym użytkownikom jakąś formę produktu do testowania. Można więc powiedzieć, że jest to taka pierwsza ‘rozmowa’ z rynkiem. Proof of Concept odpowiada na podstawowe pytanie: Czy? i Czy w ogóle?

Prototyp

Następnie przechodzimy do fazy Prototypu. Prototypy mogą występować w następujących formach:

  • Papierowej (np. ręcznie rysowane wireframe’y)
  • Cyfrowej (np. Mockupy, interaktywne wersje „klikalne”)
  • Miniatura (np. próbka produktu IoT)

Prototyp jest wstępną wizualizacją naszego produktu. Może nie jest jeszcze produktem funkcjonalnym — nie da się go ściągnąć ze sklepu, nie da się w niego poklikać, nie da się ustawić swojego konta użytkownika, ale jest swego rodzaju makietą. Jest mapą, dzięki której widzimy architekturę rozwiązania, widzimy co będzie możliwe do wykonania, jakie funkcjonalności będą dostępne, jakie będzie flow produktu. Prototyp więc odpowiada na takie pytanie: jak?

Minimum Viable Product

Trzecią fazą etapu rozwoju produktu jest MVP – Minimum Viable Product. Jesteśmy już na etapie, w którym mamy rozrysowaną mapę rozwiązania, już wiemy, co będzie w nim dostępne. MVP powinien zawierać minimalną liczbę funkcjonalności, te najbardziej kluczowe, które nadal sprawiają, że produkt nadaje się do sprzedaży. Warto pamiętać, że celem jest zbieranie i analizowanie danych i opinii generowanych przez użytkowników. Z każdą kolejną iteracją MVP wiemy więcej o problemach użytkowników i możemy jeszcze bardziej udoskonalić rozwiązanie.

Podsumowanie

Podsumowując, Proof of Concept, Prototyp i MVP to różne etapy rozwoju produktu. PoC i Prototyp są używane na etapie przedprodukcyjnym i wymagają minimalnych lub średnich inwestycji. Dzięki opracowaniu MVP wchodzimy w fazę produktu z podstawowymi, kluczowymi funkcjami. Celem MVP jest sprawdzenie jak rynek odbierze nasz pomysł. Zbudowanie MVP wymaga więcej czasu i pieniędzy niż stworzenie PoC lub prototypu.

Proof of Concept odpowiada na pytanie o wykonalność pomysłu, testuje aspekty techniczne i zmniejsza ryzyko w dalszym rozwoju produktu. W większości przypadków jest to projekt wewnętrzny i nie jest najlepszym wyborem do zaprezentowania pomysłu inwestorom. Najlepszą fazą rozwoju produktu do zademonstrowania w celu uzyskania finansowania będzie Prototyp. 

Prototypowi brakuje logiki biznesowej produktu, ale umożliwia demonstrację interfejsu użytkownika/UX lub określonej funkcjonalności. Może zostać wysłany do grupy fokusowej w celu uzyskania wstępnej informacji zwrotnej i pozwala otrzymać opinię na temat ogólnej koncepcji, a także znaleźć luki w przepływie. Jest to również doskonała opcja, aby zdobyć zainteresowanie inwestorów i zabezpieczyć finansowanie na dalszy rozwój produktu.

Minimum Viable Product to produkt funkcjonalny, którego podstawowe cechy najlepiej odzwierciedlają koncepcję biznesową. Nie jest to jeszcze pełnowymiarowy produkt, ale można go używać do zbierania danych analitycznych o użytkownikach i w dalszym procesie do dodawania lub udoskonalania funkcjonalności w kolejnych iteracjach.

Obejrzyj film:

About Przemysław Koper
Avatar photo

Przemysław Koper

W 2014 aplikowałem do Travelex na stanowisko Kasjera Walutowego. Na spotkaniu rekrutacyjnym obecny Prezes Euronetu zaproponował mi stanowisko Team Leadera.

W 2022 dołączyłem do Espeo Sofware, a rok później przejąłem stery firmy jako Prezes Zarządu. Jako lider i hiring manager pracuję już od blisko 10 lat. W tym czasie zrekrutowałem ponad 30 osób na stanowiska i specjalistyczne i liderskie.

Brałem udział w dziesiątkach procesów rekrutacyjnych i setkach spotkań z kandydatami. Zarówno w dużych, jak i małych firmach oraz tych nastawionych na intensywny rozwój, jak i odwrotnie – na stabilność i optymalizację.

Od 2 lat prowadzę program edukacyjny BizMentor, gdzie regularnie rozmawiam z ludźmi szukającymi pracy czy budującymi swoją pozycję na rynku.

Od wielu lat należę do społeczności C-level, jestem w ciągłym, stałym kontakcie z zarządami, managerami, liderami z innych firm, z którymi regularnie wymieniam się wiedzą i informacją. I to daje mi szerokie, kompleksowe rozumienie rynku.

I dokładnie tym się z Tobą dzielę w kursie. Przepis na sekretny sos, ponad 2h konkretnych informacji od kuchni, których nie znajdziesz nigdzie indziej!
poprzedni artykuł
następny artykuł