BizMentor

IT

Kryzys w branży IT 2023 okiem CEO Software House | BizMentor

Dzisiaj przedstawię aktualną sytuację na rynku IT. W poprzednim wpisie o tej tematyce z zeszłego roku poruszałem temat polskich Software House’ów, prognozując, co będzie działo się w tej branży w kolejnych miesiącach. Teraz przygotowałem aktualizację, aby omówić, co się zmieniło, jakie znaczenie ma to dla samych firm jak i kandydatów.

Jeśli nie czytaliście poprzedniego posta, polecam najpierw do niego wrócić, ponieważ kompleksowo tłumaczyłem w nim, skąd wzięła się sytuacja na rynku IT w Polsce, dlaczego doszło do roszad i zwolnień w firmach oraz jakie modele biznesowe zaczęły funkcjonować.

Skąd masowe zwolnienia w branży IT?

Software House’y, zaczęły działać w nowych modelach biznesowych, a także mocno zwracać uwagę na koszty i szukać oszczędności, co doprowadziło do znaczących zwolnień. Skąd #layoffs?

  1. Wiele z dużych firm z branży IT przed kryzysem wyznawała zasadę zatrudniania ‘na zapas’ i w efekcie skończyły z nadwyżką pracowników.  
  2. Startupy natomiast odczuły skutki ograniczeń w funduszach Venture Capital i również musiały ograniczyć koszty, by przetrwać.

Polskie Software House’y świadczą usługi dla obu tych grup firm i w efekcie lawinowym, cięcia kosztów odbiły się również na nich. Nie oznacza to jednak, że każda firma na tym ucierpiała. W tym okresie rozmawiałem z firmami, które zyskały kolejne segmenty i zbudowały zespoły do obsługi swoich korporacyjnych klientów. 

Infrastruktura aplikacji

Jak już mamy koncept, pomysł na to, wizualizację tego jak ten system, jak ten dom będzie miał wyglądać, to najpierw potrzebujemy fundamentu. No i tym fundamentem w przypadku produktów cyfrowych jest infrastruktura. Może być albo cloudowa albo on-premise’owa. Infrastruktura cloudowa oznacza tyle, że do osadzenia naszej przyszłej aplikacji korzystamy z rozwiązań dostarczonych nam przez producentów rozwiązań chmurowych, takich jak Amazon Web Services – AWS, jak Microsoft Azure czy GCP – Google Cloud Platform. Dokładnie o tym czym jest Cloud Computing przeczytasz w artykule “Cloud Native Development & Computing – co to? Intro, warstwy, zalety i wady”

Na potrzeby tego artykułu ważne jest to, że mamy zewnętrznego dostawcę. Daje on nam gotowe elementy do budowy fundamentu, na którym później możemy osadzać naszą aplikację czy nasz budynek. Alternatywą dla tego rozwiązania jest on premise, czyli ta ścieżka, w której decydujemy się samemu stworzyć fundament i zajmować się jego utrzymaniem. Czyli jak to się w świecie IT zwykło mawiać, trzymamy to rozwiązanie u siebie na serwerze w piwnicy.

Podsumowanie sytuacji sprzed 6/9 miesięcy i jej wpływu na rynek IT w Polsce:

Oto kilka najbardziej widocznych punktów, które mają wpływ na cały rynek i są obserwowane przekrojowo w branży.

Zauważalny jest znaczny spadek zapotrzebowania na specjalistów na poziomie junior.

Wynika to z większej ostrożności firm w inwestowaniu i wydawaniu pieniędzy. W związku z tym, przedstawiciele zamawiających usługi starają się bardzo uważnie wydać każdą złotówkę i są bardziej konserwatywni w podejściu do inwestycji. W efekcie większość klientów preferuje zatrudnianie samych seniorów do swoich projektów. Wynika to z większego nacisku na efektywność operacyjną i kosztową w branży IT, odbija się jednak negatywnie na rozwój zespołu i brak możliwości uczenia się i rozwijania się przez młodszych pracowników.

Próg wejścia do branży IT znacząco się podniósł.

Sprawia to, że nabycie odpowiednich umiejętności niezbędnych do pracy w branży jest teraz jeszcze trudniejsze. Bootcampy, które tak masowo są reklamowane, nie gwarantują od razu dostania pracy. Reklamy obiecują wysokie zarobki w krótkim czasie, a to zwykle mija się z prawdą. Oczywiście są na rynku osoby, które pomagają wprowadzać juniorów do branży i przy odpowiednim mentoringu można w krótkim czasie zdobyć cenne doświadczenie. Należy jednak pamiętać, że w chwili obecnej występuje znaczny spadek zainteresowania pracownikami na poziomie junior (co wynika z punktu nr 1). Osoby, które naprawdę pasjonują się IT i są gotowe poświęcić wiele czasu i wysiłku na naukę, wciąż mają szansę na osiągnięcie sukcesu. Trzeba po prostu pamiętać, że próg wejścia jest teraz wyższy.

Przewagą cieszą się Software House’y, które skupiają się na specjalizacji w określonej niszy.

Czyli, działanie w określonej niszy technologicznej czy rynkowej, z mocnymi partnerstwami i opierające się na gotowych produktach. Budowanie wszystkiego od zera, czyli custom software development, przestał być tak popularny jak kiedyś, gdyż coraz więcej firm szuka gotowych rozwiązań, które pomogą im w rozwikłaniu większości problemów. Właśnie dlatego firmy, które pracują z gotowymi produktami i oferują dojrzałe rozwiązania, które mogą zostać rozwinięte o dodatkowe funkcjonalności, mają teraz większe szanse na sukces. Z kolei firmy, które w przeszłości skupiały się na outsourcingu specjalistów i kompleksowym developmentcie, ale nie miały jasno określonej specjalizacji, mają teraz trudności w pozyskaniu klientów. Dzisiaj klienci preferują dostawców, którzy są bardziej skoncentrowani na konkretnej dziedzinie, technologii czy produkcie oraz mają spójne portfolio i zespół specjalistów z wiedzą domenową w danej branży. 

Znaczne unormowanie się obszaru wynagrodzeń i podwyżek.

W branży IT od lat zarobki były naprawdę wysokie, szczególnie jeśli porównać je z zarobkami na analogicznych stanowiskach w innych branżach. Kilka miesięcy temu notorycznie zdarzało się, że pracownicy żądali podwyżek albo zmieniali pracodawców, szukając lepszych ofert. Software House’y starały się przyciągnąć pracowników nie tylko wysokimi pensjami, lecz także poprzez oferowanie różnego rodzaju benefitów, aktywności i budowanie kultury organizacyjnej. Jednak teraz sytuacja się zmienia i widoczny jest spadek poziomu wynagrodzeń. Ogłoszenia o pracę oferują obecnie niższe widełki niż kilka miesięcy temu. Podwyżki też nie są już takie oczywiste jak kiedyś. 

Wymagania w stosunku do kandydatów i procesy rekrutacyjne są bardziej rygorystyczne.

Pracodawcy szukają top talentów i nie chcą zatrudniać osób, które nie spełniają w pełni ich oczekiwań. Warto zauważyć, że najważniejsza jest dla nich wartość, jaką pracownicy przynoszą firmie, a nie tylko realizowanie swojego zakresu obowiązków na poziomie minimum. 

Wymagania w stosunku do kandydatów i pracowników w rolach supportowych.

Dla ról supportowych sytuacja jest jeszcze bardziej rygorystyczna niż dla ról programistycznych. Jeśli pracujesz w rozwoju biznesu, marketingu, sprzedaży, HR lub rekrutacji, to wiesz, że o pracę w tych działach w IT jest dużo trudniej. Jednak, jeśli jesteś dobrym specjalistą, proaktywnie podchodzisz do swojego obszaru i zadań, nadal masz bardzo dużą szansę na zatrudnienie, nawet jeśli potrwa to trochę dłużej. W dzisiejszych czasach kluczowe jest mieć pomysł, który chce się wdrożyć w danej firmie. Przychodząc do pracy w np. Employer Brandingu, nie możesz liczyć na to, że powiedzą Ci, co masz robić. Musisz przyjść z własnym pomysłem, wizją i propozycją rozwiązań. Musisz być proaktywny, stawiać sobie cele i planować. Powinieneś mówić o tym, jakie rezultaty chcesz osiągnąć w określonym czasie i brać za to odpowiedzialność. Takie podejście jest kluczowe dla osób pracujących w obszarze supportowym w IT, które odniosą duże sukcesy w najbliższej przyszłości. W przeciwnym wypadku możesz mieć aktualnie problem ze znalezieniem pracy w IT.

Podsumowanie

Podsumowując, w dzisiejszych czasach jakość i specjalizacja są kluczowe dla sukcesu firm w branży IT. Firmy o wąskiej specjalizacji, które skupiają się na jednej dziedzinie rynku, takiej jak np. opieka zdrowotna czy logistyka, mają bogate portfolio w swojej specjalizacji i są w stanie kompleksowo pomóc klientom w rozwiązywaniu problemów, nie odczują znacznie skutków kryzysu. Takie Software House’y stają się zaufanymi doradcami i długoterminowymi partnerami dla swoich klientów. 

Jednocześnie, wejście do branży IT może być trudne dla początkujących pracowników, którzy muszą wykazać się dużą pracą i determinacją. W przypadku ról wsparcia pożądani są kandydaci, którzy, podobnie jak w przypadku ról programistycznych, wyróżniają się od innych motywacją i pomysłami — na siebie i organizację.

Struktura wynagrodzeń w branży IT uległa zmianie i obecnie jest bardziej zrównoważona, porównywalna do innych branż. 

Jeśli zależy Ci na pracy w IT, warto szukać firm z mocną specjalizacją i włożyć dużo pracy oraz serca w swoją pozycję, aby wyróżnić się na tle konkurencji.

Obejrzyj film:

About Przemysław Koper
Avatar photo

Przemysław Koper

W 2014 aplikowałem do Travelex na stanowisko Kasjera Walutowego. Na spotkaniu rekrutacyjnym obecny Prezes Euronetu zaproponował mi stanowisko Team Leadera.

W 2022 dołączyłem do Espeo Sofware, a rok później przejąłem stery firmy jako Prezes Zarządu. Jako lider i hiring manager pracuję już od blisko 10 lat. W tym czasie zrekrutowałem ponad 30 osób na stanowiska i specjalistyczne i liderskie.

Brałem udział w dziesiątkach procesów rekrutacyjnych i setkach spotkań z kandydatami. Zarówno w dużych, jak i małych firmach oraz tych nastawionych na intensywny rozwój, jak i odwrotnie – na stabilność i optymalizację.

Od 2 lat prowadzę program edukacyjny BizMentor, gdzie regularnie rozmawiam z ludźmi szukającymi pracy czy budującymi swoją pozycję na rynku.

Od wielu lat należę do społeczności C-level, jestem w ciągłym, stałym kontakcie z zarządami, managerami, liderami z innych firm, z którymi regularnie wymieniam się wiedzą i informacją. I to daje mi szerokie, kompleksowe rozumienie rynku.

I dokładnie tym się z Tobą dzielę w kursie. Przepis na sekretny sos, ponad 2h konkretnych informacji od kuchni, których nie znajdziesz nigdzie indziej!
poprzedni artykuł
następny artykuł