BizMentor

Kim jest Vendor?

Dzisiejszy post poświęcony jest pojęciu Vendor, czyli dostawcy usług i rozwiązań produktowych. W świecie biznesu Vendor głównie pojawia się w kontekście relacji B2B, gdzie dostawca świadczy usługi dla innych firm, a nie bezpośrednio dla użytkowników końcowych. 

Gdzie w łańcuchu dostaw Vendor występuje?

Przeanalizujmy teraz dwa łańcuchy dostaw.

  1. Łańcuch nr 1. Jako Software House specjalizujemy się w usługowym tworzeniu oprogramowania dla klientów. Podczas tworzenia produktu cyfrowego dla klienta korporacyjnego, korzystamy z usług innego dostawcy, takiego jak Amazon Web Services (AWS). W tym przypadku AWS pełni rolę Vendora, dostarczając nam rozwiązania infrastrukturalne do budowy produktu. Następnie, dostarczamy ten stworzony produkt klientowi korporacyjnemu, stając się dla niego również Vendorem, dostawcą rozwiązania cyfrowego. W kolejnym kroku klient korporacyjny sprzedaje ten produkt małym firmom, na przykład biurom podatkowym, które wykorzystują go jako rozwiązanie księgowe. W tym przypadku nasz klient korporacyjny również pełni rolę Vendora. Jednak małe firmy, czyli biura podatkowe, nie są już Vendorem, lecz sprzedawcą usług, ponieważ ich klientami są indywidualni klienci końcowi, stanowiący ostatnie ogniwo w łańcuchu.
  2. Łańcuch nr 2. Przejdźmy teraz do drugiego łańcucha dostaw. Zakładając nadal, że działamy w branży Software House’ów, tworzymy produkt sportowy, na przykład aplikację mierzącą aktywność fizyczną podczas treningu na siłowni, i dostarczamy ten produkt bezpośrednio do konsumentów, czyli osób ćwiczących na siłowni. W tym przypadku nie jesteśmy Vendorem, ponieważ działamy na bazie modelu biznesowego B2C, gdzie jesteśmy sprzedawcą rozwiązania dla klientów indywidualnych. Oczywiście istnieje możliwość, że jako Software House korzystamy z usług innych dostawców, którzy stają się dla nas Vendorami.

Czy vendor może być jednocześnie producentem, dystrybutorem i sprzedawcą?

Warto zaznaczyć, że termin “Vendor” może odnosić się zarówno do producentów rozwiązań, jak i do resellerów, dystrybutorów oraz firm sprzedających te rozwiązania na rynku. Czasem jedna organizacja może pełnić wszystkie te role, posiadając wewnętrznie zorganizowany proces dystrybucji, który obejmuje produkcję oraz dostarczenie rozwiązania na rynek. Oczywiście istnieje także możliwość, że każdy z tych elementów jest organizowany przez inną firmę, wówczas mamy więcej Vendorów w procesie. 

Podsumowując, termin “Vendor” odnosi się do dostawcy usług i produktów w świecie B2B. W przypadku modelu B2C termin “Vendor” nie jest stosowany.

Obejrzyj film:

About Przemysław Koper
Avatar photo

Przemysław Koper

W 2014 aplikowałem do Travelex na stanowisko Kasjera Walutowego. Na spotkaniu rekrutacyjnym obecny Prezes Euronetu zaproponował mi stanowisko Team Leadera.

W 2022 dołączyłem do Espeo Sofware, a rok później przejąłem stery firmy jako Prezes Zarządu. Jako lider i hiring manager pracuję już od blisko 10 lat. W tym czasie zrekrutowałem ponad 30 osób na stanowiska i specjalistyczne i liderskie.

Brałem udział w dziesiątkach procesów rekrutacyjnych i setkach spotkań z kandydatami. Zarówno w dużych, jak i małych firmach oraz tych nastawionych na intensywny rozwój, jak i odwrotnie – na stabilność i optymalizację.

Od 2 lat prowadzę program edukacyjny BizMentor, gdzie regularnie rozmawiam z ludźmi szukającymi pracy czy budującymi swoją pozycję na rynku.

Od wielu lat należę do społeczności C-level, jestem w ciągłym, stałym kontakcie z zarządami, managerami, liderami z innych firm, z którymi regularnie wymieniam się wiedzą i informacją. I to daje mi szerokie, kompleksowe rozumienie rynku.

I dokładnie tym się z Tobą dzielę w kursie. Przepis na sekretny sos, ponad 2h konkretnych informacji od kuchni, których nie znajdziesz nigdzie indziej!
poprzedni artykuł
następny artykuł