BizMentor

Dzisiaj porozmawiamy o dużych przedsiębiorstwach, spółkach akcyjnych oraz roli Shareholdera. Kim jest i jakie ma prawa? Jak zarabia?

Kim jest Shareholder?

Shareholder, inaczej akcjonariusz, to osoba posiadająca co najmniej jedną akcję spółki lub funduszu powierniczego. Posiadanie takiego statusu wiąże się z określonymi prawami i obowiązkami. Dlaczego warto posiadać ten status? Oczywiście, chodzi o możliwość inwestowania i osiągania zysków.

W jaki sposób inwestor, czy akcjonariusz, może zarabiać na posiadaniu akcji spółki?

Istnieją dwie główne drogi: dywidenda oraz wzrost wartości akcji. Dywidenda to wypłata zysku firmy po zakończonym okresie rozliczeniowym, jeśli taką decyzję podjęła spółka. Druga droga to wzrost wartości akcji, który może przynieść zysk w momencie sprzedaży. Jednakże, warto pamiętać, że wartość akcji może spaść w przypadku, gdy spółka nie radzi sobie dobrze na rynku lub w okresie spadków.

Jaka jest odpowiedzialność Shareholdera?

W przypadku dużych spółek akcyjnych akcjonariusze są odpowiedzialni za swoje inwestycje, ale ich odpowiedzialność nie jest osobowa tak jak w przypadku małych jednoosobowych działalności czy spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. W takich firmach partnerzy, akcjonariusze, współwłaściciele, odpowiadają swoim własnym majątkiem, ale tylko wtedy, gdy windykowany jest już majątek, który był do przedsiębiorstwa wniesiony.

Specjaliści zajmujący się tym obszarem to Backend Developerzy czy Backend Inżynierowie. Będą obsługiwać takie technologie, języki programowania jak Java Script, w ostatnim czasie bardzo bardzo popularny, jak JAVA, jak Ruby, jak C#, jak Go Lang, jak Python. Oczywiście jest ich znacznie więcej.

Jakie są prawa Shareholdera?

  1. Prawo do głosowania w kluczowych dla spółki sprawach

    Przede wszystkim, posiadanie akcji daje możliwość brania udziału w głosowaniach dotyczących kwestii spółki, co daje akcjonariuszom realny wpływ na decyzje podejmowane przez spółkę. Akcjonariusze dzielą się na większościowych, którzy posiadają ponad 50% udziałów, oraz mniejszościowych, którzy posiadają mniej niż 50%. Większościowi akcjonariusze mają duży wpływ na decyzje podejmowane przez spółkę i mają prawo odwoływać zarząd, prezesów oraz zmieniać management, co sprawia, że ich wpływ w spółce jest duży. Dlatego też większe korporacje oraz fundusze inwestycyjne unikają udostępniania tak dużych pakietów udziałów.

  2. Prawo do wglądu w księgi i zapisy spółki
  3. Prawo do pozywania członków zarządu, dyrektorów, managerów, korporacji, jeśli oni prowadzą biznes w nieodpowiedni, naszym zdaniem, sposób
  4. Prawo do wypłaty dywidendy
  5. Prawo do udziału w corocznych spotkaniach
  6. Prawo do głosowania przez pełnomocnika w przypadku brak możliwości uczestnictwa w głosowaniach
  7. Prawo do udziału w alokacji zysków z działalności spółki.

    Akcjonariusze mają prawo do udziału proporcjonalnego w wypracowanym zysku, np. w przypadku sprzedaży spółki lub części jej akcji. Istnieją dwa rodzaje akcji: zwykłe i uprzywilejowane. Akcje uprzywilejowane (m.in. papier wartościowy) mają kilka dodatkowych funkcji, takich jak prawo do wyższej dywidendy czy większej mocy przy głosowaniu. Akcje uprzywilejowane zawsze są imienne, a ich posiadacz ma prawo do części majątku firmy w przypadku jej likwidacji. Benefitów płynących z akcji uprzywilejowanych jest wiele, a ich dokładny zakres opisany jest w statucie spółki. Niektóre akcje uprzywilejowane mogą zostać pozbawione prawa głosu i nazywane są akcjami niemymi.

Shareholder vs. Stakeholder — różnice i podobieństwa

W kontekście biznesu często spotyka się pojęcia Shareholder oraz Stakeholder. Chociaż brzmią podobnie i często są mylone, to jednak oznaczają zupełnie różne rzeczy.

Shareholder tak jak opisałem wyżej, to osoba posiadająca udziały w danej spółce lub funduszu. Z kolei Stakeholder to osoba, która w jakimś stopniu jest zainteresowana wynikami pracy danego zespołu, realizacją projektu lub sukcesem organizacji. Stakeholderami mogą być np. pracownicy, klienci, dostawcy, inwestorzy, właściciele lub inni interesariusze. Każdy Shareholder jest jednocześnie Stakeholderem, ale nie każdy Stakeholder jest udziałowcem.

Obejrzyj film:

About Przemysław Koper
Avatar photo

Przemysław Koper

W 2014 aplikowałem do Travelex na stanowisko Kasjera Walutowego. Na spotkaniu rekrutacyjnym obecny Prezes Euronetu zaproponował mi stanowisko Team Leadera.

W 2022 dołączyłem do Espeo Sofware, a rok później przejąłem stery firmy jako Prezes Zarządu. Jako lider i hiring manager pracuję już od blisko 10 lat. W tym czasie zrekrutowałem ponad 30 osób na stanowiska i specjalistyczne i liderskie.

Brałem udział w dziesiątkach procesów rekrutacyjnych i setkach spotkań z kandydatami. Zarówno w dużych, jak i małych firmach oraz tych nastawionych na intensywny rozwój, jak i odwrotnie – na stabilność i optymalizację.

Od 2 lat prowadzę program edukacyjny BizMentor, gdzie regularnie rozmawiam z ludźmi szukającymi pracy czy budującymi swoją pozycję na rynku.

Od wielu lat należę do społeczności C-level, jestem w ciągłym, stałym kontakcie z zarządami, managerami, liderami z innych firm, z którymi regularnie wymieniam się wiedzą i informacją. I to daje mi szerokie, kompleksowe rozumienie rynku.

I dokładnie tym się z Tobą dzielę w kursie. Przepis na sekretny sos, ponad 2h konkretnych informacji od kuchni, których nie znajdziesz nigdzie indziej!
poprzedni artykuł
następny artykuł