BizMentor

IT

Jak i dlaczego powstał Bitcoin? Jak wygląda emisja Bitcoina w 2023?

Dzisiejszy post na blogu to kontynuacja serii o Web3. Opisywałem już Wam kryptowaluty, a tym razem rozwinę tę najsłynniejszą — Bitcoin. Skąd się wziął, jak funkcjonuje i czy można nadal go kupić? 

Czym są kryptowaluty?

Bitcoin jest jednym z najbardziej znanych przykładów kryptowalut. Aby jednak zrozumieć, czym jest Bitcoin, należy najpierw poznać pojęcie kryptowaluty i to jak powstała. Kryptowaluty pojawiły się po globalnym kryzysie finansowym w latach 2007-2009, który wybuchł w Stanach Zjednoczonych. Wtedy na rynku amerykańskim banki udzielały zbyt dużo tanich pożyczek hipotecznych, co doprowadziło do niewypłacalności wielu kredytobiorców. Sytuacja ta spowodowała zbyt małą ilość gotówki w rezerwach bankowych i ryzyko upadłości wielu banków. W celu uniknięcia katastrofy, rządy krajów, w tym Stany Zjednoczone, zaczęły pomagać bankom, co spotkało się z ogromnym oporem społecznym. W takim kontekście powstała inicjatywa zbudowania zupełnie niezależnej, zdecentralizowanej waluty, która nie byłaby zależna od żadnej centralnej jednostki.

Jak powstał Bitcoin?

Bitcoin to najbardziej popularna kryptowaluta, która została stworzona w 2009 roku przez osobę lub grupę ludzi działającą pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Powstała ona właśnie po globalnym kryzysie finansowym, o którym wspominałem powyżej.

Bitcoin jest zdecentralizowaną walutą, która działa w sposób niezależny od jakiegokolwiek banku czy państwa. Do dzisiaj nie wiadomo, kto stoi za jej powstaniem. Mimo że Craig Steven Wright, australijski przedsiębiorca z branży IT, przyznał się do bycia Satoshi Nakamoto, społeczność Bitcoina mocno to podważa.

Bitcoin dzisiaj

Na rynku kryptowalut Bitcoin nadal funkcjonuje jako środek płatności oraz transferu wartości. Można go kupić na krypto giełdach, jak również za waluty klasyczne, takie jak dolar czy euro. Emisja Bitcoinów jest zorganizowana i spada stopniowo, aż osiągnie docelowy poziom 21 milionów coinów, po którym dalsza emisja nie będzie już możliwa. Już w 2013 roku wyemitowano połowę zakładanej ilości, a w 2016 roku aż 3/4. Całkowita emisja Bitcoina zakończy się dopiero w 2140 roku. Jednak już w 2030 roku zostanie wyemitowane aż 99% całkowitej ilości. 

Bitcoin, podobnie jak każda inna waluta krypto czy klasyczna, ma swoje wahania kursowe. Może być warta więcej albo mniej, ale jest oczywiście produktem obrotu na rynku spekulacyjnym. Najniższa zanotowana wartość Bitcoina to zero przecinek i wiele zer z dziewiątką na końcu, dolara, czyli bardzo niska wartość. Najwyższa zanotowana wartość Bitcoina to 68789 dolarów za jednego Bitcoina w 2021 roku. To ogromna różnica!

Jednak warto pamiętać, że jesteśmy już w miejscu, gdzie świadomość tego, czym jest Bitcoin i ten rynek spekulacyjny w jakimś sensie się ustatkował, gdzieś ustabilizował na jakiejś wysokości. Oczywiście nadal jest narażony na wahania giełdowe, ale tutaj na tej spekulacji już prawdopodobnie jest większe ryzyko niż korzyść. Niemniej jednak nadal jest mnóstwo osób, które inwestują w Bitcoina i zarabiają na tym pieniądze.

W bazowym pierwotnym założeniu wartość Bitcoina będzie stale rosnąć. Mechanizmy giełdowe i ekonomiczne działają tak, że mamy produkt, którego podaż stale się zmniejsza, a popyt jest coraz większy. Zainteresowanie kryptowalutami, Bitcoinem konkretnie, stale rośnie. Jednak to wszystko zależy od naszej strategii inwestycyjnej, jak długo chcemy grać i jak dużo środków jesteśmy gotowi ryzykować. 

Podsumowanie

Bitcoin to najsłynniejsza kryptowaluta, która działa w sposób zdecentralizowany i niezależny od państwa czy banku. Jest to również waluta, którą można kupić i sprzedać na kryptogiełdach oraz za waluty klasyczne, takie jak dolar czy euro. Emisja Bitcoinów jest zorganizowana i spada stopniowo.

Obejrzyj film:

About Przemysław Koper
Avatar photo

Przemysław Koper

W 2014 aplikowałem do Travelex na stanowisko Kasjera Walutowego. Na spotkaniu rekrutacyjnym obecny Prezes Euronetu zaproponował mi stanowisko Team Leadera.

W 2022 dołączyłem do Espeo Sofware, a rok później przejąłem stery firmy jako Prezes Zarządu. Jako lider i hiring manager pracuję już od blisko 10 lat. W tym czasie zrekrutowałem ponad 30 osób na stanowiska i specjalistyczne i liderskie.

Brałem udział w dziesiątkach procesów rekrutacyjnych i setkach spotkań z kandydatami. Zarówno w dużych, jak i małych firmach oraz tych nastawionych na intensywny rozwój, jak i odwrotnie – na stabilność i optymalizację.

Od 2 lat prowadzę program edukacyjny BizMentor, gdzie regularnie rozmawiam z ludźmi szukającymi pracy czy budującymi swoją pozycję na rynku.

Od wielu lat należę do społeczności C-level, jestem w ciągłym, stałym kontakcie z zarządami, managerami, liderami z innych firm, z którymi regularnie wymieniam się wiedzą i informacją. I to daje mi szerokie, kompleksowe rozumienie rynku.

I dokładnie tym się z Tobą dzielę w kursie. Przepis na sekretny sos, ponad 2h konkretnych informacji od kuchni, których nie znajdziesz nigdzie indziej!
poprzedni artykuł
następny artykuł