BizMentor

IT

Internet of Things IoT, Embedded Systems & Programming – co to? Przykłady i zastosowanie

Czym jest Embedded Software? Systemy Wbudowane

Embedded Software, czyli systemy wbudowane. Można powiedzieć, że dzisiaj praktycznie każde urządzenie elektroniczne ma w sobie jakiś kawałek oprogramowania. To wszystko za sprawą układów scalonych, mikrokontrolerów, mikroprocesorów, które możemy programować. No i właśnie w tej warstwie będziemy się poruszać, jeśli chodzi o systemy wbudowane. Dzięki elektronice właśnie możemy z takiego produktu fizycznego, tak zwanego hardware’u, czerpać w czasie rzeczywistym, pobierać dane np. przy pomocy sensorów wbudowanych w urządzenie. Takie oprogramowanie embedded, wbudowane znajdziesz w samochodach, w pralkach, lodówkach, w telewizorach. We wszystkich tak naprawdę rozwiązaniach z zakresu smart home. Także można powiedzieć, że oprogramowanie wbudowane towarzyszy nam dzisiaj na każdym kroku.

Czym jest Internet of Things - Internet Rzeczy?

Czym zatem jest Internet Rzeczy – Internet of Things? Można powiedzieć, że jest to większa kategoria, nadrzędna do embedded software. Dlatego że Internet Rzeczy to jest koncept, w którym w większym ekosystemie, w sieci spinamy właśnie te urządzenia, które są dla nas możliwe do zaprogramowania i komunikacji. I na przykład z pomocą już bardziej użytkowej warstwy oprogramowania (np. Apple Home), jesteśmy w stanie tymi urządzeniami zarządzać, możemy nimi sterować, możemy je dowolnie konfigurować, programować. Jaki jest zatem przykład Internetu Rzeczy? Takim chyba najfajniejszym przykładem Internetu Rzeczy jest pojęcie smart home. W nowoczesnym domu możemy dzisiaj zaprogramować scenariusze tak, żeby od poniedziałku do piątku o szóstej rano podniosły nam się zewnętrzne rolety, włączył się ekspres do kawy, uruchomiła się ulubiona stacja radiowa w zintegrowanym systemie audio, a przed południem uruchomił się samojezdny odkurzacz. Także masa elementów nowoczesnego domu może być spięta właśnie w takiej sieci Internetu Rzeczy. Więc można tak naprawdę powiedzieć, że w pojęciu Internet Rzeczy, tą rzeczą są właśnie produkty do sieci wpinane. Ten hardware, który zawiera w sobie wbudowane systemy – embedded software.

Internet of Things bardzo intensywnie się na świecie rozwija czy to właśnie w obszarze użytkowym, czy to w obszarze przemysłu, czy na przykład w miastach. Bo zarządzający miastami również coraz częściej korzystają z rozwiązań, które są zintegrowane. Do zarządzania oświetleniem, energią czy do sterowania ruchem. Tutaj w bardzo wielu miejscach mamy właśnie zintegrowane urządzenia fizyczne z warstwą oprogramowania wbudowanego, zarządzane w jakiś centralny sposób poprzez oprogramowanie użytkowe.

Rozwój Embedded Software i Internet of Things

W związku z tym również warstwa embedded software się rozwija. Mamy do dyspozycji coraz więcej protokołów, coraz więcej technologii, które odpowiadają właśnie za łączność pomiędzy poszczególnymi produktami fizycznymi. W zależności od tego jakiej częstotliwości potrzebujemy do danego rozwiązania, jaki ma być zasięg tej łączności, mamy do dyspozycji przeróżne technologie. Od bluetooth przez wifi, lorę, RF, 5G. Technologia idzie do przodu, ale w ogóle cały rynek Internetu Rzeczy bardzo szybko się rozwija. Uznaje się, że do 2025 roku na świecie będzie istniało już ponad 30 miliardów połączeń pomiędzy różnymi produktami w internecie rzeczy. A McKinsey szacuje, że do 2030 roku wartość całego rynku przekroczy 10 miliardów dolarów.

Obejrzyj film:

About Przemysław Koper
Avatar photo

Przemysław Koper

W 2014 aplikowałem do Travelex na stanowisko Kasjera Walutowego. Na spotkaniu rekrutacyjnym obecny Prezes Euronetu zaproponował mi stanowisko Team Leadera.

W 2022 dołączyłem do Espeo Sofware, a rok później przejąłem stery firmy jako Prezes Zarządu. Jako lider i hiring manager pracuję już od blisko 10 lat. W tym czasie zrekrutowałem ponad 30 osób na stanowiska i specjalistyczne i liderskie.

Brałem udział w dziesiątkach procesów rekrutacyjnych i setkach spotkań z kandydatami. Zarówno w dużych, jak i małych firmach oraz tych nastawionych na intensywny rozwój, jak i odwrotnie – na stabilność i optymalizację.

Od 2 lat prowadzę program edukacyjny BizMentor, gdzie regularnie rozmawiam z ludźmi szukającymi pracy czy budującymi swoją pozycję na rynku.

Od wielu lat należę do społeczności C-level, jestem w ciągłym, stałym kontakcie z zarządami, managerami, liderami z innych firm, z którymi regularnie wymieniam się wiedzą i informacją. I to daje mi szerokie, kompleksowe rozumienie rynku.

I dokładnie tym się z Tobą dzielę w kursie. Przepis na sekretny sos, ponad 2h konkretnych informacji od kuchni, których nie znajdziesz nigdzie indziej!
poprzedni artykuł
następny artykuł