BizMentor

IT

Full Stack Developer – kto to? Zakres działań programisty, a zapotrzebowanie rynku

Czym jest Stack Technologiczny?

Full-stack developer. Zacznijmy od tej części “stack”. Co to jest stack czy stos technologiczny? Jest to zestaw technologii, narzędzi, które zostały wykorzystane do stworzenia czegoś, aplikacji, systemu. Można powiedzieć, że ten system został napisany na infrastrukturze cloudowej z wykorzystaniem funkcji AWS, na przykład AWS Lambda. Głównym językiem programowania jest tutaj JavaScript ze wszystkimi swoimi frameworkami. Do backendu został użyty Node.js. Do napisania frontendu AngularJS. Do stworzenia aplikacji mobilnej React Native. Ten zestaw technologii możemy określić mianem Stacku Technologicznego.

Ale o stacku technologicznym możemy też mówić w kontekście specjalisty. Jest to tak istotna kwestia, że często nawet nazwy ról występujących w zespole czy nazwy stanowisk w firmach, pochodzą właśnie od języków programowania. Czy od narzędzi, od frameworków, z których korzystają dani specjaliści. Widzimy na przykład Java Developerów, widzimy Java Script Developerów, React Native Deweloperów. A Java Script czy React Native to już są w ogóle konkretne frameworki do danego języka programowania. Są po prostu na tyle istotne, że definiują nam nazwę stanowiska.

Jak czytać nazwy stanowisk programistów? Frontend i Backend Developer

Natomiast równie często role Software Developerów, czyli programistów, są definiowane poprzez warstwy w jakich oni się obracają. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jakie warstwy występują w produkcie cyfrowym to przeczytaj koniecznie artykuł “Jak zbudowany jest produkt cyfrowy? UI/UX, Front End, Back End”. Możemy więc mówić na przykład o Frontend Developerach i o Backend Developerach. Tu jest sprawa prosta – Frontend Developer pisze, tworzy rozwiązania front-endowe, Backend Developer backend-owe.

Kim jest Fullstack Developer?

No ale że Full-Stack? O co tu chodzi? A po prostu chodzi o to, że Full-Stack Developer włada takimi technologiami, zna takie narzędzia, procesy, dzięki którym może tworzyć i warstwę frontendową i warstwę backendową. Czyli jedna osoba jest w stanie stworzyć tak naprawdę całą aplikację.

Możnaby zapytać “Ale w ogóle po co?”. Dlaczego nie mogłoby być Frontend Developera i Backend Developera? Przyjrzyjmy się co to oznacza w praktyce. Z punktu widzenia biznesu, to jest zupełnie inna operacja. Dlatego że przecież ta jedna osoba nie napisze na raz Backendu i Frontendu. Może to zrobić jedno po drugim. Gdybyśmy mieli dwóch specjalistów, to w krótszym czasie stworzylibyśmy dany kawałek oprogramowania. Przynajmniej w teorii, bo z kolei dochodzi nam kwestia komunikacji między poszczególnymi członkami zespołu. Między Frontendem, a Backendem. Mamy więcej interakcji, mamy więcej miejsc, gdzie coś się może wysypać. W przypadku Full-Stack Developera tej komunikacji nie ma. Więc to wszystko zależy od tego jakie jest zapotrzebowanie biznesu i jak wygląda nasza operacja. Czy mamy do napisania coś mniej złożonego, przy czym może pracować jedna osoba? Czy jednak potrzebujemy specyficznego zestawu umiejętności i technologii, które ciężko znaleźć u jednego specjalisty? 

Czy Full-Stack Developer może zastąpić zespół programistów?

To jest mniej więcej taka dyskusja jak co jest lepsze – czy aplikacje mobilne natywne czy hybrydowe? O tym przeczytasz w artykule “Co to są aplikacje mobilne? Natywne vs Hybrydowe vs Cross-Platformowe”. To po prostu zależy. Od operacji, od wymagań biznesowych, od tego, na co możemy sobie pozwolić, jaki mamy budżet, jakich ludzi mamy dostępnych. Bo pamiętajmy o tym, że cały czas żyjemy w czasach, w których mamy niedobór specjalistów pracujących w obszarze technologii. Więc często też nie możemy marudzić i stwierdzić że, a my chcemy działać tylko tak albo tylko tak. To jest po prostu kolejny scenariusz, kolejna droga, którą możemy podążać. Możemy zatrudniać Full-Stack Developerów. A patrząc z punktu widzenia zapotrzebowania u klientów (to taki czysto subiektywny tip, informacja ode mnie) no to zapotrzebowanie na Full-Stack Developerów jest ogromne. Klienci się bardzo interesują takim zestawem umiejętności. Full-Stack Developer z perspektywy specjalisty, na pewno nie będzie narzekał na brak pracy. Na pewno nie będzie narzekał na brak zainteresowania swoimi umiejętnościami i na niskie wynagrodzenie.

Obejrzyj film:

About Przemysław Koper
Avatar photo

Przemysław Koper

W 2014 aplikowałem do Travelex na stanowisko Kasjera Walutowego. Na spotkaniu rekrutacyjnym obecny Prezes Euronetu zaproponował mi stanowisko Team Leadera.

W 2022 dołączyłem do Espeo Sofware, a rok później przejąłem stery firmy jako Prezes Zarządu. Jako lider i hiring manager pracuję już od blisko 10 lat. W tym czasie zrekrutowałem ponad 30 osób na stanowiska i specjalistyczne i liderskie.

Brałem udział w dziesiątkach procesów rekrutacyjnych i setkach spotkań z kandydatami. Zarówno w dużych, jak i małych firmach oraz tych nastawionych na intensywny rozwój, jak i odwrotnie – na stabilność i optymalizację.

Od 2 lat prowadzę program edukacyjny BizMentor, gdzie regularnie rozmawiam z ludźmi szukającymi pracy czy budującymi swoją pozycję na rynku.

Od wielu lat należę do społeczności C-level, jestem w ciągłym, stałym kontakcie z zarządami, managerami, liderami z innych firm, z którymi regularnie wymieniam się wiedzą i informacją. I to daje mi szerokie, kompleksowe rozumienie rynku.

I dokładnie tym się z Tobą dzielę w kursie. Przepis na sekretny sos, ponad 2h konkretnych informacji od kuchni, których nie znajdziesz nigdzie indziej!
poprzedni artykuł
następny artykuł