BizMentor

IT

PWA vs RWA | Co to Progresywne i Responsywne Aplikacje Webowe?

Zacznijmy od tego, że PWA i RWA to tak naprawdę nieco odrębne kategorie. Często wrzuca się je do jednego worka i chciałem wyjaśnić, że nie można tak naprawdę jednych z drugimi 1:1 porównywać. Te koncepty funkcjonują w nieco innych światach.

Progressive Web App

To jest tak naprawdę podejście do tworzenia strony internetowej i wyświetlenia jej użytkownikom na urządzeniach mobilnych w taki sposób, jakby ta strona była aplikacją mobilną.

Jakie są zalety takiego rozwiązania? Przede wszystkim jeżeli jako użytkownik chcesz wracać do tej aplikacji, do tej strony dość często, no to nie musisz jej szukać od nowa w wyszukiwarce. Masz ją już na telefonie w formie aplikacji mobilnej. Analitycy biznesowi pokazują, że takie podejście zdecydowanie zwiększa zaangażowanie po stronie uczestników. Częściej wracają oni do tej strony, do tej aplikacji, jeżeli mają ją już na telefonie, nie muszą jej od nowa wyszukiwać. Kolejną zaletą tego typu podejścia jest to, że może ona działać offline, bo działa tutaj podobnie, korzysta z takich rozwiązań jak aplikacja mobilna. Aplikacje PWA mają dostęp do push notyfikacji, RWA tego nie mają.

Jakie są zatem wady rozwiązania typu Progressive Web App? Tak naprawdę wada jest jedna. Aplikacja musi być dostosowana do konkretnych urządzeń. Czyli deweloperzy muszą jednak tworzyć tę aplikację na wiele urządzeń na raz, czyli urządzeń o różnych przekątnych. Muszą to testować, czyli proces powstawania takiego oprogramowania jest nieco trudniejszy.
No i na tym etapie w przypadku budowy domu zapraszamy już bardzo często projektanta wnętrz. Jeżeli chodzi o produkt cyfrowy będzie to UI Designer. Osoba odpowiadająca za interface, za design aplikacji, systemu. Czyli to jak poszczególne assety wyglądają, gdzie są rozmieszczone na ekranie, jakie elementy mamy na każdym z ekranów dostępne. Oczywiście w praktyce najczęściej będzie to jedna i to sama osoba, która po prostu ma kompetencje w obu tych obszarach.

Responsive Web App

Czym zatem jest RWA – Responsive Web App? Jest stroną internetową, która nie zapisuje się na naszym urządzeniu mobilnym tak jak PWA, natomiast wyświetla nam się w wersji mobilnej. To znaczy, że layout tej aplikacji webowej i interfejs jest dostosowywany do naszego konkretnego urządzenia przy pomocy automatyzacji. Takich technologii jak Html, Java Script, CSSy. Natomiast tutaj mamy jedną wspólną warstwę kodu, bo strona dostosowuje się automatycznie do przekątnej, do tego konkretnego urządzenia. Czyli nie tak jak w przypadku PWA, kiedy musieliśmy stworzyć layout, interfejs naszego rozwiązania na każde urządzenie, na którym spodziewamy się, że nasi użytkownicy będą tę stronę oglądać. RWA to jest automat. Pewnie kojarzycie, jeszcze czasem zdarza Wam się wejść na taką stronę zrobioną “po staremu”, która wyświetla się jakby w wersji webowej na urządzeniu mobilnym. Musimy tę stronę powiększać, pomniejszać, żeby spróbować trafić w jakiś przycisk. Czasem, jeżeli coś nie działa w wersji RWA, mamy dostępny taki przycisk typu “korzystaj z wersji webowej”. To jest właśnie dobrze widoczna różnica między starą stroną internetową, a nową, stworzoną z podejściem RWA.

Podsumowanie

Więc Progressive Web App to jest tak naprawdę innego typu technologia, bo to jest strona internetowa, która wykorzystuje benefity aplikacji mobilnej. Instaluje się u nas na telefonie w formie aplikacji mobilnej. RWA – Responsive Web App to jest podejście do tworzenia stron internetowych, gdzie korzystamy z automatów, które layout tej strony dostosowują maksymalnie dobrze do każdego urządzenia, na którym możemy tę stronę przeglądać. Więc tak jak widzicie, no to są jednak inne podejścia. Chciałem to wyjaśnić, dlatego że jest dużo informacji na ten temat w internecie, natomiast to są wszystko porównania na zasadzie co jest lepsze. Czy PWA czy RWA, a tak naprawdę to są zupełnie inne koncepty, operujące w nieco innych światach i mające zupełnie co innego na celu. Oba rozwiązania są fajne, ciekawe i powinny być wybierane pod konkretną potrzebę.

Obejrzyj film:

About Przemysław Koper
Avatar photo

Przemysław Koper

W 2014 aplikowałem do Travelex na stanowisko Kasjera Walutowego. Na spotkaniu rekrutacyjnym obecny Prezes Euronetu zaproponował mi stanowisko Team Leadera.

W 2022 dołączyłem do Espeo Sofware, a rok później przejąłem stery firmy jako Prezes Zarządu. Jako lider i hiring manager pracuję już od blisko 10 lat. W tym czasie zrekrutowałem ponad 30 osób na stanowiska i specjalistyczne i liderskie.

Brałem udział w dziesiątkach procesów rekrutacyjnych i setkach spotkań z kandydatami. Zarówno w dużych, jak i małych firmach oraz tych nastawionych na intensywny rozwój, jak i odwrotnie – na stabilność i optymalizację.

Od 2 lat prowadzę program edukacyjny BizMentor, gdzie regularnie rozmawiam z ludźmi szukającymi pracy czy budującymi swoją pozycję na rynku.

Od wielu lat należę do społeczności C-level, jestem w ciągłym, stałym kontakcie z zarządami, managerami, liderami z innych firm, z którymi regularnie wymieniam się wiedzą i informacją. I to daje mi szerokie, kompleksowe rozumienie rynku.

I dokładnie tym się z Tobą dzielę w kursie. Przepis na sekretny sos, ponad 2h konkretnych informacji od kuchni, których nie znajdziesz nigdzie indziej!
poprzedni artykuł
następny artykuł