BizMentor

IT

Czym jest Software House? Rodzaje SH w Polsce i na świecie

Software House’y to firmy, które specjalizują się w tworzeniu oprogramowania na zlecenie innych firm. W ciągu ostatnich lat Software House’y zaczęły działać w różnych modelach biznesowych. W tym artykule przedstawię 8 modeli, na których dzisiaj działa większość firm z tej branży.

Czym jest Software House?

W dzisiejszych czasach branża IT rozwija się w błyskawicznym tempie. Wraz z jej rozwojem powstają nowe firmy, w tym Software House’y, które specjalizują się w tworzeniu oprogramowania i produktów cyfrowych na zlecenie innych firm. Zachęcam do sprawdzenia posta: Jak zbudowany jest produkt cyfrowy? UI/UX, Front End, Back End.

Ale co tak naprawdę kryje się za tym pojęciem? Otóż Software House to firma, która tworzy różnego rodzaju rozwiązania cyfrowe, takie jak systemy, aplikacje mobilne, webowe czy desktopowe. Jednak proces tworzenia tych produktów może odbywać się na wiele sposobów, dlatego warto spojrzeć na to z punktu widzenia modelu biznesowego. Na rynku Software House’ów można wyróżnić aż 8 różnych modeli, które zostały przeze mnie pogrupowane. Warto znać różne modele biznesowe i dostarczania usług, aby wybrać ten, który będzie najlepiej odpowiadał potrzebom klienta lub też potencjalnym pracownikom.

Model nr 1: Software House czystej postaci

To takie Software House’y, które są odpowiedzialne za kompleksowe wyprodukowanie rozwiązania cyfrowego dla klienta. Od zaprojektowania i stworzenia bazowej wersji MVP, przez wyprodukowanie pełnowartościowego systemu, po wdrożenie i utrzymanie aplikacji. 

Coraz więcej firm natomiast, które nie są z założenia technologiczne, rozwija wewnętrznie kompetencje w tym zakresie, aby móc realizować swoje technologiczne plany. Dzięki temu istnieje duża szansa, że nawet taka firma będzie w stanie wyprodukować przynajmniej część rozwiązania, które planuje mieć. Wraz z rozwojem technologii, coraz więcej firm zdaje sobie sprawę, że to właśnie ona może być kluczowa w napędzaniu i skalowaniu biznesu. 

Model nr 2: Team Leasingowy Software House

Jednym z popularnych modeli biznesowych w branży są tzw. team leasingowe Software House’y, czyli firmy, które tworzą zespoły specjalistów wokół określonej technologii lub kompetencji, które są wynajmowane do wykonania określonej pracy dla klienta. Dzięki temu modelowi, firma końcowa nie musi zatrudniać stałych pracowników na określone zadanie, co pozwala na oszczędność kosztów związanych z rekrutacją i szkoleniem pracowników.

Team leasingowe Software House’y często rozwiązują problemy związane z brakiem specjalistów w danej dziedzinie lub sezonowymi potrzebami developmentowymi. W przypadku, gdy firma potrzebuje stworzyć aplikację mobilną, która nie jest związana z ich głównym obszarem działalności, zamiast zatrudniać dodatkową kadrę, skorzysta z usług specjalistów w tym obszarze. Podobnie, gdy firma potrzebuje stworzyć mniejszy projekt lub moduł, który wykracza poza kompetencje ich obecnego zespołu, team leasingowy Software House będzie w stanie pomóc. Oszczędność czasu, kosztów i łatwość dostępu do wysoko wykwalifikowanych specjalistów to główne zalety team leasingowych Software House’ów. Jeśli jesteś zainteresowany tematem aplikacji mobilnych, zapraszam do posta na blogu , w którym opisałem różne rodzaje aplikacji, ich wady i zalety.

Model nr 3: Body Leasingowy Software House

Body Leasingowy Software House, przypomina agencję pracy tymczasowej. Klienci korzystają z usług takiego dostawcy, kiedy potrzebują uzupełnić swoje zespoły o dodatkowe osoby na ograniczony czas. Często zdarza się, że rekrutacja czy współpraca z agencjami rekrutacyjnymi nie przynoszą pożądanych efektów, dlatego wielu klientów decyduje się na skorzystanie z usług body leasingowych. Choć może się wydawać, że to najmniejsza zależność między klientem a dostawcą, to jednak w rzeczywistości wiele firm skupia się tylko i wyłącznie na tym modelu biznesowym i osiąga w tym zakresie znaczące sukcesy.

Model nr 4: Mieszany Software House

W Polsce większość Software House’ów działa w modelu mieszanym, obejmującym zarówno kompleksowy E2E development, jak i team leasing oraz body leasing. Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze, ciężko byłoby zapewnić sobie stały dopływ projektów w jednej z tych grup. Po drugie, z uwagi na zmienność wymagań klientów, trudno byłoby dopasować zespół do każdego projektu. Firmy, które chciałyby skupić się wyłącznie na jednym z tych modeli, musiałyby podnieść swoje ceny, co mogłoby wpłynąć na brak aprobaty klientów. Dlatego właśnie większość firm realizuje część projektów kompleksowych, a część team leasingowych. Jeśli gdzieś tam pozostaną specjaliści bez projektów, są wynajmowani w ramach body leasingu do innych klientów. Taki model pozwala na większą elastyczność i lepsze dopasowanie się do wymagań rynku.

Model nr 5: Software House z autorskim produktem lub frameworkiem

Piątym typem są Software House’y z własnym produktem albo półproduktem. Co ciekawe, często wykorzystują one swoje dotychczasowe doświadczenia i projekty dla klientów, aby stworzyć własny produkt lub framework, który może być wykorzystywany przez kolejnych klientów. Oczywiście, istnieją pewne wymogi prawne, które muszą być spełnione, ale takie rozwiązanie pozwala na osiągnięcie zysków nie tylko na godzinach pracy swoich pracowników, ale również na sprzedaży licencji na swoje produkty. 

Model nr 6: Software House Integrator

Czy słyszałeś o Software House’ach typu integrator? To firmy, które nawiązują bardzo silne partnerstwa z dużymi dostawcami, takimi jak Microsoft czy Salesforce, i specjalizują się we wdrożeniu ich rozwiązań u klientów. Choć nie posiadają swojego produktu, są ekspertami we wdrażaniu produktów innych firm, które są rozpoznawalne i często wykorzystywane przez wiele marek. Choć ich praca może wydawać się powtarzalna, to biznes jest bardzo stabilny ze względu na dużą ilość klientów.

Model nr 7: Software House a Venture Building

Software House’y działające w modelu Venture Building kładą nacisk na rozwój innowacyjnych projektów, które mogą przynieść duże zyski na rynku. Takie firmy nie tylko wykonują usługi dla swoich klientów, ale także angażują się w rozwój ich projektów i w zamian za udział w ich biznesie proponują wykonanie pracy za niższą cenę lub nawet zupełnie za darmo. To inwestycja w klienta, która może przynieść korzyści obu stronom. W ten sposób powstają również tzw. spin offy, czyli oddzielne jednostki biznesowe, które rodzą się w ramach organizacji. 

Model 8: Software House SSC IT

Obecnie Software House’y to nie tylko małe i średnie przedsiębiorstwa zajmujące się programowaniem, ale także duże centra Shared Services Centres IT, które zatrudniają setki lub nawet tysiące pracowników i świadczą usługi dla spółek macierzystych z zagranicy. Są to przede wszystkim centra kompetencji, w których rozwijane są innowacyjne rozwiązania i utrzymywane systemy dla największych korporacji. Dzięki temu firmy te zapewniają najwyższą jakość i konkurencyjność na rynku. 

Który Software House będzie dla Ciebie najlepszym miejscem pracy?

Pytając o to, który Software House jest najlepszy do pracy, należy wziąć pod uwagę, czego dokładnie szukamy. SSC IT może być dobrym wyborem dla osób poszukujących stabilności i długotrwałych projektów. Jeśli zależy nam na wrażeniach i większym zarobku, warto zwrócić uwagę na Software House’y z modelem rozliczeń B2B i częstą zmiennością projektów. Istnieją również firmy, które łączą w sobie cechy z obu grup. Ostatecznie, każda firma ma swoją indywidualną dynamikę pracy i cechy, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji.

Obejrzyj film:

About Przemysław Koper
Avatar photo

Przemysław Koper

W 2014 aplikowałem do Travelex na stanowisko Kasjera Walutowego. Na spotkaniu rekrutacyjnym obecny Prezes Euronetu zaproponował mi stanowisko Team Leadera.

W 2022 dołączyłem do Espeo Sofware, a rok później przejąłem stery firmy jako Prezes Zarządu. Jako lider i hiring manager pracuję już od blisko 10 lat. W tym czasie zrekrutowałem ponad 30 osób na stanowiska i specjalistyczne i liderskie.

Brałem udział w dziesiątkach procesów rekrutacyjnych i setkach spotkań z kandydatami. Zarówno w dużych, jak i małych firmach oraz tych nastawionych na intensywny rozwój, jak i odwrotnie – na stabilność i optymalizację.

Od 2 lat prowadzę program edukacyjny BizMentor, gdzie regularnie rozmawiam z ludźmi szukającymi pracy czy budującymi swoją pozycję na rynku.

Od wielu lat należę do społeczności C-level, jestem w ciągłym, stałym kontakcie z zarządami, managerami, liderami z innych firm, z którymi regularnie wymieniam się wiedzą i informacją. I to daje mi szerokie, kompleksowe rozumienie rynku.

I dokładnie tym się z Tobą dzielę w kursie. Przepis na sekretny sos, ponad 2h konkretnych informacji od kuchni, których nie znajdziesz nigdzie indziej!
poprzedni artykuł
następny artykuł