BizMentor

Biznes

Embargo – co to? Czy jest skutecznym rodzajem sankcji? Największe embarga w historii

Czym jest Embargo?

Embargo jest przede wszystkim rodzajem sankcji. Jest ograniczeniem przepływu handlowego narzucanym przez dany kraj, daną organizację rządową, przez daną grupę krajów (np. Unię Europejską) na inny konkretny kraj. Może dotyczyć ograniczenia importu, eksportu lub ruchu handlowego w obie strony na konkretną grupę produktów albo całościowo. W przypadku całościowego embargo zatrzymuje się cały ruch handlowy, który pomiędzy krajami do tej pory funkcjonował.

Dlaczego nakłada się Embargo?

Oczywiście jest to forma kary nałożona na kraj, w którym dzieją się jakieś potężne nieprawidłowości. Czyli na przykład Rosja jest teraz aktywnie zaangażowana w konflikt zbrojny za co karą jest właśnie embargo nakładane przez poszczególne i kolejne organizacje.

Czy Embargo jest wysoką karą?

No i jeżeli jest to forma kary no to warto się zastanowić jak potężną karą rzeczywiście jest. To oczywiście będzie zależało od tego jak bardzo zależny od współpracy międzynarodowej, od handlu międzynarodowego jest kraj, który ulega karze. No bo jeżeli, na przykład, cały sektor gospodarki bazuje na tym, że coś importujemy z innego kraju, albo jeżeli naszą gospodarkę napędza eksport danych dóbr do krajów, do których nie możemy teraz tych dóbr eksportować, no to oczywiście kara jest potężna. Natomiast w praktyce kraje, które są tak zależne od innych, bardzo rzadko znajdują się w sytuacji, w której narażałyby się na nałożenie embarga. Czyli tak de facto temat będzie dotyczył najczęściej tych autorytarnych mocarstw, w których pojawiają się rzeczywiście potężne nieprawidłowości, sytuacje konfliktowe. A bardzo często te mocarstwa jednak tak mocno będą stały wewnętrznie na nogach, że ta kara nie będzie tak znacząca, jak moglibyśmy się tego spodziewać. I dlatego poza tym, że jest w jakiś sposób krzepiące, kiedy słyszymy o tym, że tak jak w tym momencie np. USA, np. Unia Europejska nakładają embarga na Rosję, no to w praktyce niestety efekt nałożonego emarga przede wszystkim dotyka obywateli tego kraju, którzy bardzo często w ogóle nie popierają zainicjowanego konfliktu. Którzy bardzo często są wręcz przeciwni tej sytuacji. Bardzo często nałożenie takiego embarga dotyka najbiedniejszą część społeczeństwa tego kraju. I to jest zwykle największa krytyka tego typu kary ze strony ekspertów. Taką dokładnie sytuację mieliśmy kiedy na przykład USA w latach dziewięćdziesiątych nakładało embarga na Irak, później na Iran. Eksperci badali tę sytuację i budowali wnioski płynące z nałożonego embarga tak, że organizacje, które były odpowiedzialne za nieprawidłowości tak naprawdę zupełnie nie odczuły tego efektu. Ucierpieli przede wszystkim najbiedniejsi obywatele tych krajów.

Czy Embargo ma sens?

W takim razie czy nakładanie embarga w ogóle ma sens? Jakiś ma, bo co może więcej kraj zrobić poza oczywiście wspieraniem kraju poszkodowanego? Może podjąć jakieś kroki militarne, ale tego wiadomo, że większość państw próbuje uniknąć. Więc embargo może nie jest doskonałym narzędziem, ale coś daje. W obecnej sytuacji pomiędzy Ukrainą a Rosją narzucone embarga rzeczywiście zakłóciły dostępność towarów, utrudniły działania militarne Rosji. Największe embarga, które kiedykolwiek globalnie były nakładane, narzucały Stany Zjednoczone. To były sankcje nakładane przez USA na Chiny, Kubę, Koreę Północną, Cypr Północny czy Iran. Tu rzeczywiście straty ekonomiczne wynikające z tych sankcji są dzisiaj wyliczane w potężnych miliardach dolarów.

Obejrzyj film:

About Przemysław Koper
Avatar photo

Przemysław Koper

W 2014 aplikowałem do Travelex na stanowisko Kasjera Walutowego. Na spotkaniu rekrutacyjnym obecny Prezes Euronetu zaproponował mi stanowisko Team Leadera.

W 2022 dołączyłem do Espeo Sofware, a rok później przejąłem stery firmy jako Prezes Zarządu. Jako lider i hiring manager pracuję już od blisko 10 lat. W tym czasie zrekrutowałem ponad 30 osób na stanowiska i specjalistyczne i liderskie.

Brałem udział w dziesiątkach procesów rekrutacyjnych i setkach spotkań z kandydatami. Zarówno w dużych, jak i małych firmach oraz tych nastawionych na intensywny rozwój, jak i odwrotnie – na stabilność i optymalizację.

Od 2 lat prowadzę program edukacyjny BizMentor, gdzie regularnie rozmawiam z ludźmi szukającymi pracy czy budującymi swoją pozycję na rynku.

Od wielu lat należę do społeczności C-level, jestem w ciągłym, stałym kontakcie z zarządami, managerami, liderami z innych firm, z którymi regularnie wymieniam się wiedzą i informacją. I to daje mi szerokie, kompleksowe rozumienie rynku.

I dokładnie tym się z Tobą dzielę w kursie. Przepis na sekretny sos, ponad 2h konkretnych informacji od kuchni, których nie znajdziesz nigdzie indziej!
poprzedni artykuł
następny artykuł